Vízkereszt
A vízkereszt,más nevén háromkirályok vagy epifánia egy keresztény ünnep,amelyet általában január 6-án ünnepelnek,ám a római katolikus egyházban sok helyen a legközelebbi vasárnapra tolják el ezt az egyházi ünneplést.
A nyugati kerszténység minden évben ekkor emlékezik meg a napkeleti bölcsekről,Gáspárról,Menyhértről és Boldizsárról.Ezeknek a neveknek mind január 6-án van a névnapja.
A keleti keresztény egyházak Jézusnak a Jordán folyóban Keresztelő Szent János által való megkeresztelkedését ünneplik ezen a napon.Vízkereszt ünnepe a "karácsonyi tizenketted"(tizenkét napos ünneplés) utolsó napja,a karácsonyi ünnepkör zárása, a farsang kezdete. A régi hagyomány szerint a karácsonyfát is tilos volt eddig a napig lebontani.
Jézus megkeresztelésének emlékére a katolikus templomokban vizet szentelnek meg,melyből keveset a hívek is hazavihetnek.A magyar vízkereszt kifejezés a víz megszenteléséből,megkereszteléséből ered.
A víz és a tömjén megszenteléséből alakult ki a házszentelés hagyománya is. A katolikus egyháznál ilyenkor járnak a papok és vízzel és tömjénnel megszentelik a házat,hogy áldás legyen a házon.Szentelt vízzel megitatták az állatokat,hogy ne kapják el a betegségeket az év folyamán.Az emberek betegség és rontás ellen locsolták magukra.
Az időjárás népi hagyományai:
Azt tartották ha vízkeresztkor esik,akkor hosszú lesz a tél.Hideg idő esetén viszont korai tavaszban reménykedhetünk.Egyes helyeken azt mondták,hogy ezen a napon fonni kell,mert akkor hosszú lesz a kolbász.