Ici-pici illemtan
Az év bármely szakában adódhat olyan helyzet,amikor jó ha tisztában vagyunk az alapvető illemszabályokkal. Ma ebben a rohanó felpörgetett világban már nem veszik annyira szigorúan az illemszabályt mint nagymamáink korában,nem árt azoban ha pár alapvető dologgal tisztában vagyunk,odafigyelünk rá és megpróbáljuk így nevelni csemetéinket is hiszen:
Az ember szelleme és jelleme határozza meg jó és rossz sorsát.
Évvégén majdnem minden munkahelyen tartanak valamilyen formában ünnepséget.Ez a vállalat helyzetétől függően,a néhány pogácsától egészen a több fogásos vacsoráig terjedhet.Utóbbi estben jó tisztázni,hogy a meghívás két személyre vagy csak a cég dolgozójának szól.
Mit vegyek fel?-erre a kérdésre a vacsra helyszíne részben választ ad. A kiskocsma nem igényel túlzott eleganciát,egy első osztályú étterem viszont igen.
Mindig vegyük figyelembe,hogy a főnöknőt,illetve a főnök feleségét soha ne öltözzük túl,valamint a túl rövid,vagy frivol ruházat is hosszú időre pletykatéma marad.Táncos mulatság esetén praktikus a réteges öltözködés.
Büféasztal: Egyszerre csak annyit szedjen a kiszemelt ételből amit biztosan meg tud enni.Inkább később vegyen még belőle.
Ajándékozás: Van ahol a kollégák egymás nevét kihúzva egy kalappól,ajándékozzák meg egymást.Figyeljünk a csapdákra!Túlsúlyos kollegina ne kapjon karcsúsító ötleteket tartalmazó szakácskönyvet,a kevésbé ápolt pedig piperekészletet,de kopasz kollegánnak se adjunk hajsampont ajándékba.Melléfogásunkat lehet,hogy a következő évégén sem tudjuk jóvá tenni.
Ital: A boros és pezsgős oharakat a nyakuk alsó harmadánál fogva tartsa,mert a rajta díszelgő ujjlenyomatok nem mutatnak túl jól.Soha ne feledje a száját megtörölni mielőtt inna,a rúzsfolt és az esetleges ételmaradvány nagyon gusztustalan tud lenni.
Vendégvárás
Öltözködés:Attól függetlenül,hogy csak egy kávéra vagy vacsorára vár vendégeket,tisztelje meg őket azzal,hogy ön is alkalomhoz illően felöltözik.Ne a kikopott térdű,agyonmosott melegítőben várja vendégeit,amiben délelőtt még a konyhát suviszkolta.
Cipő: Sokan nem tudják,de a vendégségbe érkezőkkel nem illik levetetni a cipőjüket.Bizony elég furán fest az elegánsan kiöltözött hölgy vagy öltönyös úr zokniban.Ha már egyszer rászánta magát az ebéd vagy vacsora megszervezésére,ne legyen lusta utánna még egyszer felporszívózni.
Italok: A menütől függően ,és főleg ha az este folyamán még fogyasztanak alkoholt, az aperitif minnél alacsonyabb alkoholtrtalmú legyen.Fehér vagy vörös bor?-A fehér húsokhoz és halakhoz mindig fehérbort kínáljon,míg a vörös húsokhoz a testesebb vörösbort részesítse előnyben.Ezt a szabályt a húsok fűszerezése módosíthatja.
Kávé-kapucsínó: Kávéféleségeket csak akkor kínáljon a vendégeknek,ha befejezték az étkezést,és az asztalt már megszabadította a tányéroktól és tálaktól.
Ajándék: Legyen az karácsony,névnap vagy születésnap mindig nagy fejtörést okoz.Az előre megbeszélt hasznos dolog,pulóver vagy számítógép nagy érték,csak nem meglepetés és nem mindenki érzi igazi ajándéknak.Törjük a fejünket és rokkuljunk elő valami személyessel amiről úgy gondolnánk,hogy örülne a megajándékozott.
Egyre divatosabb a welness és masszázs bérlet,természetesen ezt csak a közeli hozzátartozónknak adhatjuk,már akinek bírja a pénztárcája.Apróságnak bármi lehet aminek a másik örül és úgy érzi ez csak neki szól.Ebben a modern világban a nagyszülő örül egy hagyományos családi fotóalbumnak,a párunk gyermekünk pedig a kedvenc zenekara régi számaiból összeállított CD-nek.
Rokonlátogatás-vedégség: Ne menjünk üres kézzel,a hölgynek vihetünk virágot(a csomagolópapírt vegyük le),a ház urának egy üveg italt,és a gyerekekről se feledkezzünk meg.
Anyagiak: ha megállapodtunk,hogy csak pici figyelmesség lesz az ajándék,akkor ne varázsoljunk elő valami drága holmit,mert ez inkább kínos semmint kellemes meglepetés.